הנבטת וגידול דלעת

Cucurbita

מקורות הדלעת

מקורן של כל הדלעות השונות בעולם החדש והן בני הסוג Cucurbita. תפוצתם הטבעית משתרעת ממרכז ארצות הברית דרומה ועד ארגנטינה, עם מגוון המינים הגבוה ביותר במקסיקו. כ -20 מינים של דלעת בר צומחים בין אקלים ממוזג לטרופי בכל אזור התפוצה שלהם. הדלעת המבויתת שאנו נהנים ממנה באה מחמישה מינים של דלעת בלבד (C. argyrosperma, C. ficfolia, C. maxima, C. moscha ו- C. pepo).

התיעוד הידוע הראשון של דלעת בעולם הישן בשנת 1591. עם זאת, עוד הרבה לפני זכה לטיפוח נרחב של תושבי הילידים בארצות אמריקה. לפני כ -8,000 שנה אירע הביות המוקדם ביותר של מיני Cucurbita, כ -4,000 שנה מוקדם מביות התירס. "

הנבטת זרעי דלעת

לדלעת תכונות מועילות כמו נביטה מהירה, פריחה מוקדמת, צמיחה מהירה ופירות הניתנים לאחסון. דלעת הם יבול של מזג אוויר חם. הכנת שתילים נעשית בתוך הבית או חממה 2 עד 3 שבועות לפני בוא האביב כאשר סכנת הכפור חלפה. זריעה ישירה באדמה נעשית רק כאשר טמפרטורת הקרקע התחממה ל -21 ° C. בגינה או בשדה ניתן להגן על הצמחים הצעירים מפני טמפרטורות קרירות באמצעות כיסויי שורות. זרעים נובטים תוך 4 עד 10 ימים.

קטיף דלעת

תלוי בסוג דלעת שתגדלו, תוכלו לצפות עד עשרה לפירות לצמח. אל תמהרו בעת קצירת דלעת. קציר בזמן הנכון קריטי בשביל טעם הפרי ואחסון ראוי. דלעת לא בשלה תהיה רגישה לרקבון, שנקצרים דלעת חורף, חפשו את הסימנים הבאים לכך שהזמן מתאים, עברו לפחות 50 עד 55 יום מאז הופעת הפירות. הקליפה השתנתה אל הצבע הבוגר. פירוש הדבר שהקליפה הפכה מירוק בהיר של הקיץ לזהוב מלוטש, הקליפה קשה והפרי נשמע חלול כאשר מקישים עליו בעדינות.

באופן כללי, ניתן לקבץ דלעת באופן רחב לשתי קטגוריות על סמך זמן הקציר שלהן. דלעת עם עור קשוח או יבש, בעלות תכונות לאכסון ארוך טווח (C. maxima ו- C. moschata). ואילו הדלעת הקטנה והצומחת במהירות הנאכלת לפני בגרות הקליפות והזרעים נקראת קישוא זוקיני (C. pepo).


 

הוראות גידול

 

 • מתי: מרץ-אוגוסט
 • זמן נביטה: 4-10 ימים
 • עומק זריעה: 1 ס״מ
 • מרווח בין זרעים: 80-90 ס"מ
 • מזריעה ועד קטיף: 80-100 יום
 • גודל כלי מינימלי: גדול מ-8 ליטר

תנאי גידול למלון אורגני

תנאי הגידול למלונים אורגניים מבוססים על השקייה בבסיס הצמח ולהימנע מהשקת הפרחים או הפירות למניעת פטריות עלים. תנאי השקיה מרובה ותנאי אור אופטימלי, שמש מלאה. תאריך מומלץ להנביט מלונים בתחילת האביב (מרץ-מאי). תאריך זריעה של מלון בחממה: סוף פברואר-מרץ. בחוץ: סוף מרץ- מאי.

מזיקים לצמח המלון

 

 • כנימות
 • פטריות
 • וירוסים
 • ועודף מים על העלים
 • כשותית

 

גידול מזרעים

הנבטה של זרעי מלון קלה, אחוזי הזרעים הנובטים גדולים יחסית, זרעי מלפפון נשמרים טוב לאורך שנים, שמירת זרעי מלון עד הזריעה הבאה כוללת שטיפה משאריות הפרי, ייבוש, שמירה במקום חשוך, קריר ויבש

 פריחה של דלעת

תאריך פריחת מלונים באביב ובקיץ, האבקה למלון מתבצעת ע"י דבורים ובהעדר ניתן לבצע האבקה ידנית. מידע כללי על פרח המלון- פרח צהוב בגודל של 1-3 ס"מ. צמח המלון הוא חד ביתי וחד מיני, באותו הצמח יפרחו פרחים זכריים בנפרד ופרחים נקביים בנפרד. (ניתן לזהות את הפרחים הנקביים לפי השחלה הגודלת מאחורי הפרח. האבקה למלונים מתבצעת ע"י דבורים שונים, העברת האבקנים לפרחים הנקביים הכרחית לחניטת הפרי.